CadiForum - IRC Forum ve Bilgi Paylaşım Forumu CadiForum - IRC Forum ve Bilgi Paylaşım Forumu CadiForum - IRC Forum ve Bilgi Paylaşım Forumu

Geri git   CadiForum - IRC Forum ve Bilgi Paylaşım Forumu > Genel Kültür Sanat Forumu > Hobi ve Uğraşlar > Denizcilik


Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By AnKaRaLiM

Yeni Konu Aç Cevapla  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07.09.21   #1
Sunucu Sahibi
admin
 
AnKaRaLiM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2021
Üye No: 241
Mesajlar: 2.504
Alınan Beğeniler: 564
Beğendikleri: 98
Standart Amatör Denizci Belgesi (ADB)

Özel teknenizi kullanmak için Amatör Denizci Belgesi'ne sahip olmanız gerekmektedir (NOT: En az "Gemici" seviyesinde gemi adamı belgesine sahip kişiler de özel teknelerini kullanmaya yetkilidirler). ADB ile boy ve beygir gücü sınırı ve bölge kısıtlaması olmaksızın 12 kişiye kadar kapasiteye sahip her türlü Özel Tekneyi kullanabilirsiniz.


Motoru 10 beygir gücünden az özel tekneleri,
Boyu 2,5 metreyi geçmeyen Jet-Ski'leri,
Sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri ve
Yelkenli tekneleri (optimist, laser, pirat, windsurf gibi tekneler dahil)
kullanacaklarda ADB sahibi olma şartı aranmaz.
Amatör Denizci Belgesi almak için Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından düzenlenen yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Sınav ile ilgili Federasyonun web sayfasından alabilirsiniz.
Amatör Denizci Belgesi ile sadece özel kullanıma mahsus deniz araçlarını kullanabilir, hiç bir şekilde ticari amaçlı gemilerde çalışamaz, gelir getirici hiç bir faaliyette bulunamazsınız. Eğer profesyonel olarak gemicilikle ilgileniyorsanız Yat Kaptanı ehliyetine veya Profesyonel Gemi Adamı ehliyetine sahip olmanız gerekmetedir.
Amatör Denizci Belgesini seyir esnasında sürekli yanınızda bulundurmak ve kontroller esnasında Sahil Güvenlik görevlilerine ibraz etmek zorundasınız.
Özel Tekne Kayıt İşlemleri

Özel Tekne Kayıt İşlemleri; denizle bağlantısı olmayan içsularda belediye başkanlıkları, denizler ve denizle bağlantısı olan içsularda ise ilgili Liman Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. Liman Başkanlıkları, idari sınırları dahilindeki tüm deniz araçlarının kayıtlarını yapmakla yetkili ve sorumludurlar. Özel kullanıma mahsus tüm deniz gemi, deniz ve iç su araçlarının Bağlama Kütüğü'ne kayıt ettirilmeleri zorunludur. Boyu 2,5 metrenin üzerindeki tüm deniz araçları ile Jet-Ski'lerin Liman Başkanlıklarına kaydı ve özel tekneler için Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi alınması zorunludur.
Özel Teknenizi Liman Başkanlığına kaydettirmek için gerekli belgeler;

Gerçek kişiler için T.C. Kimlik Numarası, tüzel kişiler için vergi numarasının ve tekne için talep edilen ismin de yer aldığı Talep Dilekçesi
Yabancılar için pasaport bilgileri
Hak sahibi olduğuna dair belge ( Fatura veya satış sözleşmesi )
Tonilato Belgesi veya Ölçüm Raporu
Özel Teknenizin Bağlama Kütüğü'ne kayıtlı olduğunu gösteren Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesinin seyir esnasında teknenizde bulunması ve denetim esnasında Sahil Güvenlik yetkililerine ibrazı zorunludur.
NOT: Eğer ikinci el bir tekne alıyorsanız mutlaka teknenin mevcut belgelerini inceleyin, belgesiz tekneleri Kütüğe kaydettirmek yasal açıdan mümkün değildir. Eğer yabancı bayraklı bir tekne alacaksanız, daha sonra problem yaşamamak için, mutlaka konu ile ilgili bilgi sahibi birisinden veya bir kurumdan yardım almanızda fayda vardır.
Can Yelekleri ve Diğer Güvenlik Techizatı

Tüm teknelerde bulunması gereken emniyet güvenlik techizatı aşağıda olduğu gibidir. Tam liste için ilgili tebliğin eki ne bakabilirsiniz.

Her türlü deniz aracında seyir esnasındaki gemi adamı ve yolcu sayısının toplamı kadar can yeleği , ayrıca teknede bulunan çocuk sayısı kadar çocuk can yeleği,
Sürati 7 deniz milinden fazla olan tüm deniz araçlarında 1 adet can yeleği , boyu 15 metreden daha büyük olan teknelerde 2 adet can yeleği,
Seyir Fenerleri ve Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü gereği teknede bulunması gerekli diğer emniyet techizatı
Manyetik Pusula
Yangın Söndürme Tüpü
Radar Reflektörü
VHF Telsizler ve KMT Belgesi

Özel tekneler için her hangi bir zorunluluk olmasa dahi, her özel teknede 1 adet sabit VHF telsiz veya VHF el telsizi bulunması çok faydalı olacaktır. Her ne kadar günümüzde cep telefonları sayesinde iletişim kolaylaşmış olsa ve sahillerimizin büyük kısmı kapsama alanı dahiline girmiş olsa da, denizde etrafınızda gördüğünüz bir gemiyle iletişim kurmanın ve acil durumlarda muhabere kurmanın en ucuz ve basit, bazı zamanlarda da tek yolu VHF telsizdir. Her türlü telsizi kullanmak için Kısa Mesafe Telsiz Operatörü (KMT) belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Amatör Denizcilik kursu veren kuruluşların tamamı bu kursu da vermektedirler. ADB için başvurunuzu yaparken KMT sınavı için de başvurunuzu yapmanızda ve sınavına girip KMT belgesi almanızda büyük fayda var. Teknenizde bulunacak bir VHF telsizin, denizin ortasında yardıma ihtiyacınız olduğunda sizin en büyük yardımcınız olacağını unutmayın.
Latte beğendi.


AnKaRaLiM isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.09.21   #2
CadiHosting.Com Sahibi
admin
 
Latte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2021
Üye No: 208
Mesajlar: 10.233
Alınan Beğeniler: 397
Beğendikleri: 808
Standart

Emeğine sağlık


Latte isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil